نام : گل نسترن (رز وحشی)

نام علمی : Rosa canina

خانواده: ROSACEAE - گل سرخیان

نور: گل نسترن نیز مانند گل رز به شدت نورپسند است و بهترین رشد را در محیط های آفتاب گیر و مناطق نیمه سایه جنگلی دارد. در محیط خانگی بهترین مکان برای قرار دادن گلدان گل نسترن، مقابل پنجره های آفتاب گیر و جنوبی آپارتمان است. توجه داشته باشید گل نسترن در محیط سایه به خوبی رشد نمی کند، بنابراین از تلاش برای پرورش آن در محیط های با نور کم خودداری کنید.

آبیاری: رز وحشی (Rosa canina) نیاز به آبیاری متوسط دارد و بهترین زمان برای آبیاری این گیاه هنگامی است که خاک سطحی خشک شده باشد (لازم است در فاصله بین دو آبیاری خاک خشک شود). توصیه می شود آبیاری را صبح زود و به صورت عمیق برای گیاه انجام دهید و دقت کنید که خاک گلدان به خوبی زهکش شده باشد.

خاک : Rosa canina به نوع خاک چندان حساس نیست و در بیشتر انواع خاک رشد می کند. با این وجود بهترین خاک برای کاشت و پرورش گل نسترن در گلدان، خاک رسی سیلتی با زهکش مناسب و مواد غذایی کافی است. خاک های آهکی و خاک شنی تنها انواعی از خاک هستند که نسترن به هیچ عنوان در آن ها قادر به رشد نیست.

دما : رز وحشی قادر به تحمل آب و هوای سرد با درجه حرارت تا ۱۰- درجه سانتی گراد است و همچنین می تواند باد های قوی را تحمل کند. با این وجود مناسب ترین دما برای پرورش آن در خانه دمای بین ۲۰ تا ۲۴ درجه سانتی گراد است.

هرس : تکثیر و کاشت رز وحشی از طریق بذر-تکثیر و کاشت رز وحشی از طریق قلمه-تکثیر و کاشت رز وحشی از طریق خوابانیدن

تغذیه: اضافه کردن کود حیوانی پوسیده دوبار در سال (اوایل بهار و اوایل پاییز)، به رشد بهتر Dog Rose کمک می کند. همچنین اضافه کردن انواع کود ازته و فسفاته موجود در بازار و کودهاى داراى آهن، نیز به پرورش رز وحشی و رشد و گل دهى بیشتر آن کمک می کند.

product-details
product-details
product-details
product-details
product-details
product-details
product-details
product-details

درباره

گل نسترن یا Dog Rose با نام علمی Rosa canina نوعی رز وحشی با گل‌های ریز است که به رنگ‌های سفید، قرمز و گاهی زرد یافت می‌شود و دارای بوی کم اما مطبوعی است. این درختچۀ زیبا و مقاوم اصل و منشأ ایرانى دارد و پایه هاى وحشى آن از دیرباز در کوهپایه ها وجود داشته و در حال حاضر نیز زینت بخش دامنه هاى سبز مناطق کوهستانى است. در واقع گل سرخ هاى امروزى نسل هایى از نسـترن هاى وحشى هستند که اصلاح شده و به صورت پرورشى درآمده اند.

گل نسترن (Rosa canina) به دلیل عوامل محیطی فقط در آب و هوای خشک رشد می کند. بهترین زمان برای برداشت این گل در اوایل بهار تا تابستان است. در این فاصله زمانی گل ها  تازه شکوفه زده، بسیار معطر و کاملاً قابل برداشت هستند اما اگر فقط گلبرگ ها برداشته شوند می توان به گل اجازه داد رشد کند تا قسمت داخلی آن به میوه تبدیل شود. به میوۀ گل نسترن گل سرخ هم گفته می شود و بسته به نوع آن به رنگ های سبز، نارنجی یا قرمز خونی دیده می شود.

مراقبت و نگهداری

رطوبت

Rosa canina نیاز به رطوبت ویژه ای ندارد و رطوبت معمولی محیط برای رشد آن کافی است. در مجموع این گیاه سازگاری خوبی با شرایط محیطی دارد.

گل دهی

زمان گل دهی رز وحشی (Dog Rose) فصل بهار است.

تکثیر

تکثیر و کاشت رز وحشی از طریق بذر-تکثیر و کاشت رز وحشی از طریق قلمه-تکثیر و کاشت رز وحشی از طریق خوابانیدن

تعویض گلدان

گیاه Dog Rose نیز مانند باقی گیاهان در زمان رشد به دلیل گستراندن ریشه به تعویض گلدان سالیانه نیاز دارد. در صورتی که این کار برای شما مقدور نبود می‌توانید تنها خاک سطحی را با خاکی جدید و غنی از مواد غذایی تعویض کنید.

مدیریت سفارش